Pinokyo İstanbul’da

Hollanda, Belçika ve Amerika’dan gelen dansçılardan heyeti ekip, bu sihirli masal dünyası için tam 12 tır dolusu malzeme ile geldi. Oyuncuların 200 den fazla kostüm değiştirdiği müzikal, aralarında Disney’s, Tarzan ve Cats müzikallerinde bulunduğu Hollanda müzikal ödüllerinde, tam 5 sefer en iyi set tasarımı ödülüne layık görüldü.  Pinokyo albümü Hollanda’da Altın Plak ödülü de kazandı.  Tüm dünyada 200.000 üzerinde cd ve dvd si satılan müzikal, Türk seyircisi için Türkçe seslendirildi.

İmaj stüdyolarında gerçekleşen dublaj çalışmaları takriben 1,5 ay sürdü. Müzikalin oyuncuları ile Türkçe seslendirme yapan dublaj sanatçıları ilk gösteri sonrası bir araya gelip hatıra resimi çektirdi.

Pinokyo müzikalinin dublaj kayıtları Hollandalı ekibe hızlı bir şekilde ulaştırıldı ve ekip Türk seyirciyle buluşmadan önce defaatle prova yaptı ve ağızlarını Türkçe okunuşlara göre mükemmel bir şekilde uydurmayı sağladı. 

Pinokyo’nun makyajı iki saate yakın sürüyor ve burnu, özel olarak geliştirilmiş bir sistemle uzuyor. Sistemin motoru uzaktan kumanda ile çalışıyor.  En genci 18, en yaşlısı 54 yaşında olan ekip, 2 saat süresince çocuklara sihirli bir masal dünyasının kapılarını açıyor.

Gösteriyi ilk gün izleyeme gelenler arasında, Tansa Ekşioğlu, Demet Kutluay kızı İrem ve Devlet Bakanı Egemen Bağış’ta vardı.

 

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizde cem, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.