Chopin’in piyanosu düzmece çıktı!

1810-1849 yılları arasında yaşamış dünyaca bilinen Polonyalı piyanist ve besteci Frederic Chopin’in kısa bir dönem İspanya’nın Mallorca adasında yaptığı tatil, günümüzde turizm amaçlı olarak kullanılınca mahkemelik oldu.

 

15 Aralık 1838-11 Şubat 1839 arasında Mallorca’da bir binanın küçük bir dairesinde Fransız yazar George Sand ve onun çocuklarıyla birlikte tatil yapan Chopin’in kaldığı iddia edilen odanın yanlış oda olduğu, kullandığı iddia edilen piyanonun ise düzmece olduğu mahkeme kararıyla ortaya çıktı.

 

Chopin’in Mallorca’da kiraladığı oda, uzun yıllardır turistik amaçla para karşılığı ziyarete açık tutulurken, apartman sakinlerinden birinin yaptığı başvuru neticeninde konu mahkemeye taşındı. Binadaki 4 numaralı dairenin sahibi, Chopin’in tatil yaptığı yer olarak uzun yıllardır turistleri ağırlayan 2 numaralı dairenin sahibini mahkemeye vererek, gerçekte Chopin’in tatil yaptığı dairenin kendisinin sahibi olduğu 4 numara olduğunu iddia etti. Palma Ticari Mahkemesi, yaptığı araştırma neticeninde Chopin ve George Sand’ın kaldığı dairenin 4 numara olduğuna kanı getirirken, bu vakte kadar Chopin’in kaldığı yer olarak gösterilen 2 numaralı dairenin boşaltılmasını istedi.

 

Mahkemenin aldığı kararda, o dönemde George Sand’ın çocuklarının haneden sokağa bakarak çizdikleri kara kalem resimlerin ve dairenin kiralanmasına ait bir takım yazılı dokümanların tesirli olduğu açıklandı.

 

Mahkeme ayrıca, bu vakte kadar Chopin’in Mallorca’daki tatili süresince çaldığı piyano olarak gösterilen piyanonun da düzmece olduğuna hükmetti. Turistlere gösterilen piyanonun 1950’li senelere ait olduğu, bu yüzden Chopin’in kullanmış olma ihtimali bulunmadığı bildirildi.

 

Bir önceki yazımız olan Rakiplerimiz belli oldu başlıklı makalemizde belli, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.